Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope v upgrade nabídce

Ubuntu Od včerejška je každému uživateli starší verze Ubuntu (7.04, 8.04, 8.10, 9.04 Alfa) nabízen přechod na Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope v aktualizačním menu. Z oznámení komunity kolem Ubuntu: Tým Ubuntu je potěšen představit vám nejnovější a nejlepší software, který vám může komunita svobodného softwaru nabídnout. Toto je jejich poslední výtvor, vydání Ubuntu 9.04, které přináší spoustu nových vynikajících funkcí.Pokud se chcete dozvědět informace o Kubuntu, navštivte stránku JauntyJackalope/Kubuntu.

Přechod z Ubuntu 8.10

  • Pro přechod z Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex je připraven speciální návod.

Novinky od Ubuntu 8.10 – GNOME 2.26

Ubuntu 9.04 obsahuje nejnovější pracovní prostředí GNOME 2.26 s mnoha novými funkcemi včetně:

  • Brasero, verze 2.26.0, vyvíjené Philippeem Rouquierem a Luisem Medinasem, je všestranná aplikace pro vypalovaní disků. Brasero je nyní výchozí nástroj pro vypalování disků v Nautilu.

Vypalovací program Brasero v Ubuntu

  • Vylepšená manipulace s více monitory s aktualizovaným balíkem gnome-display-properties od Federico Mena Quintero.

Nastaveni monitoru Ubuntu

X.Org server 1.6

V Jaunty je dostupný nejnovější X.Org server, verze 1.6 a také Mesa 3D DRI, verze 7.4. Mnoho grafických karet přešlo na svobodné ovladače jakožto součást těchto aktualizací.

V ovladači ATI bylo provedeno mnoho oprav a výkonnostních zlepšení. Standardně nyní používá akcelerační metodu EXA. Také byla zahrnuta podpora 2D akcelerace pro nejnovější grafické karty z rodiny R6xx/R7xx. Podpora 3D akcelerace je dostupná pro karty až do řady R5xx. Také je dostupný aktualizovaný nesvobodný ovladač -fglrx pro uživatele karet R6xx/R7xx, kteří potřebují podporu 3D.

Ovladač Intel nyn pro správu paměti používá GEM. Jako možná volba je dostupná nová akcelerační architektura UXA a DRI2.

Wacom tablet

Tablety Wacom jsou nyní plně podporovány a fungují hned po připojení (již není poteba ruční editace xorg.conf). Podpora mapování kláves ještě není plně podporována, ale je možné vše nastavit ručně v /etc/ha/fdi/policy/.

Nový styl upozorňování a předvoleb upozorňování

V Jaunty je zahrnuta jednoduchá nabídka, která může být použita k nastavení předvoleb pro upozorňovací ikony, jako např. kde na liště nástrojů se mají objevit. Ubuntu 9.04 zahrnuje úplně nový systém upozorňování, jak je možné shlédnout ve Flash videu zde:

Upozornění v Ubuntu

Zrychlení startu systému

Velké množství vylepšení v procesu načítání systému přináší do Ubuntu 9.04 markantní zrychlení startu systému.

Linux kernel 2.6.28

Ubuntu 9.04 obsahuje jádro 2.6.28-11.37, které je založeno na 2.6.28.8.

Podpora souborového systému Ext4

Ubuntu 9.04 podporuje možnost instalace nového souborového systému ext4. Ext3 bude nastaven v Jaunty jako výchozí souborový systém, ale v dalším vydání se bude na základě odezvy uživatelů uvažovat o nasazení ext4. O spolehlivosti aplikací běžících na ext4 v souvislosti s neočekávanými výpadky systému se vedla rozsáhlá diskuze. Aplikace, které používají tradiční přístup k zápisu dat do dočasných souborů a pak je přejmenovávají do finálního tvaru, dosáhly očekávané spolehlivosti. Tímto problémem se budou nadále zabývat vývojáři kolem kernelu (jádra).

Podporu Ext4 do zavaděče GRUB přidal by Colin King. Pokud se rozhodnete převést souborový systém na oddílech s „/“ nebo „/boot“ z ext2/3 na ext4 (jak je popsáno na ext4 wiki), musíte po převodu provést příkaz grub-install (přeinstalování zavaděče). Pokud tak neučiníte, zavaděč nedokáže načíst z ext4 oddílu jádro a systém nenastartuje.

Podporu Ext4 do gParted přidal Curtis Gedak.

Cloud computing

Ubuntu 9.04 Server Edition je připravena pro snadné experimentování s cloud computing. Eucalyptus, svobodná technologie obsažená v Ubuntu, vám umožní vytvářet vlastní servery pro experimentování a testování vašich vlastních „cloud“ serverů, které splňují Amazon EC2 API.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*