Smutný konec Security Portál – Genesis

Security zloděj Článek s podtitulem „smutný konec“ byl původně zamýšlen v zcela jiném duchu. Čas ale plyne rychleji, život překvapivě taky. Původně jsem doufal, že se problém vyřeší domluvou by email. Nestalo se tak, místo stažení článků ze security-portálu jsem se dočkal pomluv a šíření lží. Ústřední postavou mého příběhu je pán Martin Čmelík aka cm3.

O co šlo? Kdysi dávno jsem narazil na to co zbylo z ducha původního Security Portálu. Myslím, že se psal rok 2005, doba kdy jsem ono místo považoval za relativně zajímavé. Regl jsem nick a napsal do fóra jednoduchý dotaz. Už nevím kdo, no poslal mě tvrdě do háje (Google). Říkam si underground, prostě samé špičky, já jsem tupej a dráždim lidi. Tak jsem šel po svejch. Začal jsem se učit anglický jazyk a časem nalezl kýžené informace sám. Na security portál jsem zapoměl. Čas šel. Na konci roku 2006 jsem u řešení dalšího problému na toto místo ve vyhledávači narazil podruhé. Stejně mrtvo, nevyřizené diskuze, nepořádek, občas zajímavé téma. Řeším malý problém s ovládačem pro atheros. Můj dotaz snad pro tentokrát vyzní lépe, nějaký guru ustrne a poradí. To jsem ještě nevěděl to, co vím dnes. Dotaz byl pro změnu dostatečně high, protože mě do háje nikdo neposlal. Na druhou stranu mi ale nikdo ani neodpověděl. Za nějakou dobu jsem věc vyřešil sám, vrátil se do fóra a k vlastnímu dotazu připsal vlastní odpoveď. Stejně jako k dalším nevyřešeným věcem. Přešly další týdny, ve fóru to kolem WiFi ožilo. Začala se množit řada dotazů na které jsem mohl reagovat – co jsem věděl poradil jsem, nenapadlo mě, že pozvedám místo které o mojí osobu vůbec nestálo. Někdo zacítil šanci, asi jsem byl moc aktivní, dostal jsem „zajímavou“ nabídku od administrace security-portál fóra. Pozvednout mrtvé místo ještě víc – napsat článek o WiFi.

Jsem ex-uživatel SP fóra, jeho ex-přispěvatel a ex-moderátor (pod nickem madwifi). Spoluautor 2 textů, které byly zveřejněn na security-portálu (pokec s lamerem o lámání wifi zabezpečení publikován jako log z komunikace s lamerem o hackování wifi + velký tutoriál Hacking WiFi sítí). Tímto zároveň díky AMP za možnost publikovat zde tento text.

Neumíš? Požádej cizího člověka pro kterého jsi nikdy nic neudělal

Nabídku security portálu jsem zvážil. Chování lidí na tom místě mi silně vadilo, myšlenka na sepsání kvalitního textu s ohledem na absenci podobných témat v českem Internetu se mi ale líbila. Úroveň toho o čem jsem chtěl psát byla vrámci česka a slovenska na úrovni NULA. Neřešil jsem důvod proč to zveřejňovat právě tam, nepředpokládal jsem, že by si někdo chtěl moje knowhow přivlastňovat. Dal jsem se do práce. Bylo zřejmé, že to dá hodně námahy, moje angličtina mizerná, přínos odborních textů pro můj účel skoro nula (obvykle jsou anglicky). Na Arudius, Auditor nebo BackTrack jsem nejsou kalorie ani další stroj. Svůj tehdejší (ťežce nakonfigurovaný počítač) jsem nmínil rozvrtat instalací dalšího operačního systému. Psal jsem proto tutoriál hacking wifi na operačním systému Ubuntu Linux který jsem právě testoval. Systém na kterém to dosud nikdo nedělal, nebylo sčím srovnávat, vše jsem musel vykoumat, otestovat a vychytat sám. Zač jsem ale dneska rád. Ano jednalo se o tutoriál Hacking WiFi sítí. Po dokončení byl můj text na security portálu během krátke doby (2 měsíce) zobrazen celkem 10 000 krát. Do té doby nejčtenější text (na security portálu) měl 30 000 zobrazení (během 2 let). Čtenost textů se dnes na tomto portálu pohybuje v průměru kolem 1500 zobrazení. Pokud se pletu určitě mě opravíte. Proč ten důraz? V kontextu dalších detailů, které vám hodlám vylíčit, se vám možná (stejně jako mě) v jistých souvislostech „spojí drát“.

Článek se povedl (do finále to bylo 15 stran textu). Pak jsem dostal admina ve fórum sekci WiFi. Volnou ruku k tomu. Možná jsem naivní ale nikterak jsem neřešil možné a eventuélni otázky. Časem nějaký problém vždy příjde. Moje nová „funkce“ mi byla dostateční zábavou. Po nocích jsem fórum security portálu čistil a upravoval, seřazoval, doplňoval a vylepšoval. Fórum se začalo hezky rozjíždět. Netrvalo ale dlouho a přišla první komplikace. Ano uznal jsem za vhodné opravit název sekce na WiFi a Wardriving a taky jsem měl pocit, že část příspěvku v kategorii Sniffing patří do WiFi a opačně. Požádal jsem tedy o příslušné oprávnění a možnost moderovat (čti přehazovat) příspevky křížem krážem né jenom vrámci „mojí“ části. A pak to přišlo. Reakce cm3 mě docela zarazila. Napsal mi něco ve smyslu, že to je už moc velké oprávnění, že by jsem mohl smazat fórum :)

Zvláštní říkam si. O to víc, že jsem (díky chybě v konfiguraci serveru) asi měsíc vesele bruslil v rootu portálu. Není to nikterak důležité, ale dělat šlo podstatně víc. Netajil jsem svůj objev, řekl o rootu. Proč bych škodil místu o které pečuju? Argumentace cílem které bylo pouze adekvátní právo byla smetena. O každou věc jsem si měl hezky napsat. Hmm, pokud nevadí, že budu psát e-mail 20 krát po sobě, tak to není moje starost říkám si. Tak jsem mailoval po každé nalezené chybě, kvůly korekci nebo změně v textu. Text byl z e-mailu následně vložen na příslušné místo, nebo dle mojí instrukce opraven. Tak to šlo nějaký týden. Těch e-mailů nebylo 20 ale do finále nejmíň 100, protože podobně jako ve fóru jsem pochodil i se žádosti o přistup k mému článku Hacking WiFi sítí.

Hackerský web a nikdo není schopen jednoduché úpravit mysql a php kódu. Jeden účet s právem upravovat pouze jistou část webu. To mi přišlo hodně zvláštní a popravdě jsem začal pochybovat. Kevšemu jsem v daném čase dělal pro web nejvíc – práva mám ale pouze jako řadový uživatel. O všechno musím žádat e-mailem. Nedostal jsem přístup k statistikám, vlastnímu textu ani další relevantní informace. Dělám hodně, dávam hodně. Když ale chci něco já, u první triviality můj dojem o sdílení, ideálech a komunitě inkasuje těžkou ránu. Vlastní text jsem upravoval pomocí instrukcí v e-mailu. O všechno dokola žádal. Článek o mojí zkušenosti na security-portal.cz pokračuje v dalším díle.

2 thoughts on “Smutný konec Security Portál – Genesis

  1. Pingback: Security Portál 2 Karma Zmrda - BLOG blog

  2. Hezký článek a obdivuju tu výdrž. Bohužel to o SP je pravda, jejich fórum je leda tak pro pláč, když se někdo na něco zeptá, pošlou ho na google, nic víc tam není.

    Firefox 3.0.11 Windows Vista
    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*