Mobilní telefón Motorola A780

Motorola A780 Můj starý telefónek SonyEricsson T630 (před tím jsem měl super Sony J7) už dávno dosloužil především kvůli koupeli v kaluži (jinak by možná ještě tak další rok vydržel), od kdy displej, po znovurozsviceni podsvíceni či jiné náhodné události, zobrazoval každý řádek o pár pix. kratší + nějaký posun v barvách. Přestože tomu nerozumím, vidím to na špatné časování grafického výstupu do displeje, takže adresy pixelů jsou adrosovany špatně.
Vypadalo to sice pěkně, i fungoval jako super výmluva v případě že jsem nechtěl být k zastižení, ale potřeboval jsem nový stroj. Ikdyz se móda posunula někam směrem k walkmanům a smartphonům, uvažoval jsem o nějaké jednoduché náhradě v podobě jakéhosi dalšího SE s celkem dobrou funkčností. To jsem ale nevěděl, že se mi zalíbí koncepce OpenSourcovych telefonů (GreenPhone, FreeRunner, NEO 1973 atp.)

Samozřejmě že jsem zabloudil na http://www.linuxdevices.com/
news/NS9521201305.html . Svou konstrukcí mě zaujala V-éčková Motorola s vnější klávesnicí A780 (ImCoSys dual-mode GPS smartphone se mi taky líbil), tak jsem zkouknul nějaký stránky a ebay. Nějaký čas mi dalo, něž jsem si o tomto stále líp vypadajícím telefonu přečetl nějaké informace o tom, do jaké míry se v něm dá vrtat. Nejlepším zdrojem inforomaci pro tento telefon i ostatní Motoroly je fórum MotorolaFans.com.

A780 běží s distribucí EZX (kernel 2.4), která byla odvozena od MontaVisty. Zdrojáky kernelu upoutaly pozornost a vznikl projekt OpenEZX.org, který provádí port na kernel 2.6 a zároveň funguje jako centrum kolem kterého se vývojáři zaujatí Embedded Linuxem v telefonech hemží. Co se týče ostatních distribucí, na YouTube jsou videa s A780 bootující Angstrom dokonce i s fungujícím navigačním softwarem TomTom (zapoměl jsem se zmínit, že některé A780 mají GPS čip? Bohužel nejsou rozeznatelné podle typového označení).

Co se týče (nazval bych to..) nadstandartní funkcionality, konzole, samozřejmě je k dispozici i build-tree a tak bylo možno portnout například bluez, který moje nešikovnost rozchodila jen zčásti, zatím. Dokonce jsem někde četlo o schopnosti telefonu chovat se jako USB host což se mně zdá dost zajímavé. Co se mi podvedlo celkem rychle, bylo navázání síťového spojení s PC přes USB kabel (to samé půjde přes bluetooth až vychytám ten bluez). Celkově jsem za ten telefon rád, zvlášť když stojí 100 EUR (i s poštovným). Jsem jen uživatel a všechny kousky které se mi s sním povedly (vyjma výletu z kapsy při jízdě na kole) jsou dobře popsány na stránkách zmíněných výše a nevyžadovaly asistenci vyšších mocí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*