Linuxový mobilní telefon – Motorola A780

MotorolaA780 Můj starý mobilní telefón SonyEricsson T630 (před tím jsem měl super Sony J7) už dávno dosloužil především kvůli koupeli v kaluži. Jinak by možná ještě další rok sloužil. Od nehody podsvícení displeje, po znovurozsviceni, či jiné náhodné události, zobrazoval každý řádek o pár pixelů kratší + nějaký posun v barvách. Přestože tomu nerozumím, vidím to na špatné časování grafického výstupu do displeje, takže adresy pixelů jsou adresovány špatně. Vypadalo to sice pěkně, i fungoval jako super výmluva v případě že jsem nechtěl být k zastižení, ale potřeboval jsem nový stroj. I když se móda posunula někam směrem k walkmanům a smartphonům, uvažoval jsem o nějaké jednoduché náhradě v podobě jakéhosi dalšího SE s celkem dobrou funkčností. To jsem ale nevěděl, že se mi zalíbí koncepce OpenSourcovych telefonů (GreenPhone, FreeRunner, NEO 1973 atp.) Samozřejmě že jsem zabloudil na Linux Devices. Svou konstrukcí mě zaujala V-éčková Motorola A780 s vnější klávesnicí. ImCoSys dual-mode GPS Smartphone se mi taky líbil, tak jsem zkouknul další stránky a ebay. Nějaký čas mi dalo, něž jsem o tom, do jaké míry se dá v zmiňovaném mobilním telefonu vrtat. Nejlepším zdrojem inforomaci pro tento telefon i ostatní Motoroly je fórum MotorolaFans.com.

Motorola A780

Motorola A780 běží s distribucí EZX (kernel 2.4), t.j distribuci která byla odvozena od MontaVista. Zdrojáky kernelu upoutaly pozornost vývojářů a vznikl další projekt jménem OpenEZX.org. Projekt portuje vše na novější kernel 2.6 a zároveň funguje jako centrum kolem kterého se vývojáři zaujatí Embedded Linuxem v telefonech sdružují.

Co se týče ostatních distribucí, na YouTube jsou videa s A780 bootující Angstrom dokonce i s fungujícím navigačním softwarem TomTom (zapoměl jsem se zmínit, že některé A780 mají GPS čip? Bohužel nejsou rozeznatelné podle typového označení).


Nadstandartní funkcionalita telefonu. Konzole, samozřejmě je k dispozici i build-tree a tak bylo možno portnout například bluez, který moje nešikovnost rozchodila jen zčásti. Zatím. Dokonce jsem někde četlo o schopnosti telefonu chovat se jako USB host což se mně zdá dost zajímavé. Co se mi podvedlo celkem rychle, bylo navázání síťového spojení s PC přes USB kabel (to samé půjde přes bluetooth až vychytám ten bluez). Celkově jsem za mobilní telefón rád, zvlášť pokud stojí 100 euro i s poštovným).

Jsem pouhý uživatel a všechny kousky které se mi s sním povedly (vyjma výletu z kapsy při jízdě na kole) jsou dobře popsány na stránkách zmíněných výše a nevyžadovaly asistenci vyšších mocí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*