Dovolená Řecko 2008 – Plakias Kréta

Kréta satelit foto V síti internet je řada postřehů a diskuzí na téma Řecko nebo Kréta, žádný ale otevřeně nepoukazuje na nic než pozitiva :] a nikomu to nepřipadá zvláštní.. Po absolvování dovolené na Krétě proto líčim vše bez příkras. Text je určen pro každého kdo má rád Krétu (Řecko) stejně jako já a dovolenou nevnímá jako vyhozené peníze nebo spánek ve stínu u moře. Jako ex-baťužkár jsem dovolenou s cestovní kanceláři trávil poprvé.

Informační věk a tajtrlíci

Nadávat lze na špatný výběr, né na nedostatek informací nebo zdroje. Všeho je přemíra, stačí vybrat vhodný zdroj. I když samotný výběr kvalitního zdroje informací může být problém, občas se najde někdo kdo píše to co vidí. Žel na zavedeném webu informace nehledejte – většina těchto webů žije z reklamy. Z nouze vás nevytrhne renomovaný knižní průvodce, dobře zaplacená a maskovaná reklama. U čtení online zaskočí fakt, že některé české weby o Řecku mají problém publikovat jiné než supr zážitky. Konkrétně se jedná o web recko.name kde paštikáři pochovají každý názor vybočující z řady. Míra vhodnosti názoru je na webu řecko.name přímo úměrná od toho co déle registrovaní uživatelé označí za vhodný nebo nevhodný názor [nevhodný je každý který je jiný než ten jejich – nepřipomíná vám to něco?] ..Odkaz na tento článek byl ze zmiňovaného webu odstraněn! :)

První krok – εκκίνηση

Hledání dovolené, fiasko v Exim Tour (operátorka neznala hlavní město Kréty), fiasko s operátorkou ostravské cestovní kanceláře, tvrdila, že do telefonu nemůže uvést žádné informace. Pokud čekáte, že české cestovky jedou v sezóně na 100 %, budete zajisté překvapení hodinou čekání na odpověď emailem. Přesun na Google vyhledávač.. raději..

Zhruba stovka webových stránek cestovních kanceláří se vám po důkladnějším průzkumu scvrkne na menší polovinu. Buďto se dokola opakují stejné destinace, termíny, ceny nebo jejich kombinace. Zajímavé jsou weby která prodávají desítky nabídek které ale nemají k dispozici :)

Pokud máte týden na výběr dovolené, rezervaci, zaplacení dovolené a vycestování a máte alespoň představu o místě kam chcete, do cestovek nechoďte – je to ztráta času. Proč? Pochybuji, že většina zaměstnanců té které cestovní kanceláře viděla destinaci, kterou vám vřele doporučuje. Takže rovnou k věci..

Jih Kréty Plakias – Νότια Κρήτη Πλακιάς

Naše letošní destinace u Libyjského moře – Plakias. Stručně pro a proti. Plakias není letovisko ani řecká vesnice. Toto místo rozhodně není levné. Taky není pravda, že se odsud dostanete kamkoliv, jak třeba uvádí web kreta.rovnou.cz. Ubytování Plakias Kamkoliv se odsud dostane stejně, nebo hůře jako z libovolného dalšího místa na Krétě, kde je asfaltová cesta. Njedříve ale musíte 10 km na hlavní silnici. V případě, že vsadíte na lokální půjčovny automobilů (třeba Monza) a nevypadáte chudě :) nepodívate se nikam. V Plakias je nejvyšší taxa za půjčení auta na den, jakou jsem kdy zažil. Cena 2400 kč na den osvěží i nejotrlejší. Stejná cena (100 € den) je i v druhé autopůjčovně, kterou jsem v Plakias našel. Skůtr nám nabídli za 20 € na den, tolik stojí běžně půjčení auta, ovšem na jiném místě. Nevím zda-li se jedná o pravidlo ale ceny jsou k mání pouze na dotaz, to mluví za vše a je zřejmé, že ceny se určují nejspíš dle toho jak vypadáte. V půjčovně nás ke všemu podvedli (popsáno v kapitole půjčovna).

Co na tomto místě mimo pochybné jednání najdete zaručeně jsou česká kanály v restauraci, konkrétně Nova a Prima. Pověst o české nátuře se šíří i do nejodlehlejších míst planety.

Google Maps Plakias

Virtuální prohlídka Plakias je možná zde. V případě, že na desktopu používate Google Earth, můžete si z webu plakias.co.uk stáhnout .kml soubor a dívat se offline. Na mapě jsou popsány všechny věci a myslím, že se jedná o nejpodrobnější popis služeb v Plakias.

Ubytování – Διαμονή

bylo podprůměrné. První věc, co mě v Apollo udivila byl sprchovací kout umístěný vedle záchodu. Ubytování PlakiasBylo by zajímavé sledovat, jak se mezi mísu a umyvadlo cpe člověk při těle. Jeden špatný pohyb nebo smyk a z nízko zazděného držáku sprchy je rázem anální sonda. Ubytování na rohu v přízemí = denně projde kolem vás k bazénu 20 až 100 lidí. Zrovna u vás s oblibou vyřizují sve mobilní telefonáty lidé z baru v areálu Apollo. U bazénu by rušili. Zpestřením by možná bylo rozumět řecky a poslouchat, jinak to je fakt pruda. Delegátka a delegát mluví česky. Symaptický a inteligentí hoch, umí naslouchat a odpovídá k věci. Blonďatá oplácanější holka, zjevně otrávená z každého dotazu, pokus o diskuzi spláchla – dostal jsem pouze číslo pokoje a nashle. Na stropu nad lůžem je vysušený hnisavý flusanec, hezká podívaná na dobrou noc. Během deseti dnů 3x vypadl proud (řešeno obratem). Úklid a výměna prádla pravidelná (2 sympatické paní z Moldávie nebo Rumunska?). Výtěr mramoru niťovým mopem a tvrdou vodou je stejně efektivní jako umyvání omítky houbou, to je ale jiné téma. Na pokoji nebyl použitelný nůž. Chladnička na maximu vychladí vodu na 15 °C. ubytování Plakias postel V případě, že budete po náročném dnu odpočívat u televize, dívejte se raději ve stojě. Postele jsou (minimálně v našem pokoji) totálně rozbité a sebemenší pohyb vydáva zajímavý zvuk o síle asi 60dB. Na tomto místě se bude skvěle cítit pár, který si zákláda na nymfo image ale již nemůže :) Po první noci, zejména v případě, že nejde usnout, nebo často měníte polohu, si vás další den se zájmem prohlédne každý soused kterého potkáte. V místě spoje držáku matrace a čela je paper tuning (vycpávka) staršího data – zjevně ale nemá antivrzací efekt. Sex na takovém lůžku nezkoušejte, brzo by vás vyrazili z hotelu :) Klimatizace je na pokoji a v ceně, ale nepoužijete ji. V Plakias foukal 7 z 10 dní tak silný vítr, že chlazení nebylo potřeba. Silný vítr (nonstop) v nárazech až 70 km/h, člověk s méně hlubokým spánkem usne pouze vyčerpáním. Na pokoji je televize. Vysílá 10 kanálů (NEA, EP, Kidon, ANT 1, Star, Alpha, Mega, Skai, EP 2, Alter, Creta). Hitem léta 2008 je Baywatch s Pamelou a Beverly Hills 90210. Řecko do dabingu moc nedělá, vše je anglicky s titulkama.

Další možnost ubytování. V Plakias (a okolí) je minimálně 10 ubytovacích jednotek. Od standardu Hotel (Hotel Aliantos, Hotel Plakias Bay, Horizon Beach Hotel nebo Hotel Kalypso Village za skálou), přes Apartmán, Hostel po domátia. Větší ubytovací kapacity k vidění z hlavní silnice. Plakias Youth Hostel je cca 5 minut chůze od pláže (hlavní silnice). YouTube Plakias Youth Hostel video.

Pláž – παραλία

Viděl jsem čistší pláže. Teplota vody řecký průměr. Pokud se vám bude zdát chladnější, vysvětlení je nasnadě. V Plakias fouká brutální vítr a fouká směrem do moře. Tak silně, že k břehu nedorazí žádna větší vlna.Plakias Start Důkazem „větrna“ je, proti staršímu datu, dodělaná zeď pod parkovištěm. – bez ní by byl písek nejspíš i v restauracích :) To jak silně fouká nejlépe ilustruje nemožnost připálit cigáro sirkou. Kuřák s větrem problém nemá, v Plakias určitě bude. Domníval jsem se ale, že meltemi je vítr. To co můžete v Plakis zažít je regulérní orkán. Důvod? Průsmyk nad lokalitou Plakias (mezi skálou Xilis Chorifi a Kurupa) zjevně funguje jako zesilovač. Vršky to jsou do 1000 m.n.m, pokud ale stojíte 0 metrů nad mořem je to stejné jako stát v horském sedle pod Sněžkou (vítr, vítr, vítr). Na internetu je k mání několik informací ohledně větru v Plakias – fouká, fouká málo a nefouká, z čeho lze usuzovat, že záleží i od okolností. V každém případě, orkán jako eventualita, nikde na stránkách prodejců dovolené nefiguruje. Myslím, že je to stejně podstatná informace jako eventuélní info o mazutové elektrárně na kterou se budete dívat pokaždé když budete na pláži :) (lze zažít na severu Kréty). Pokud se jedná o ostrovní standard, nebo věc kterou nelze považovat za problém, nevidím důvod, proč o tom CK mlčí. Hlavní pláž, resp. místo kde jsou lehátka, je na začátku Plakias. Na konci je přístav kde kotví 1 loď, pár člunů a cca 15 bárek. Pokud vás při koupání sebere proud, koleno rozseknete jako nic. Písek je ve vodě po chvilce samý šutr. Za lehátka se platí. U lehátek je rovněž decentní alej cypříšů (nebo něco na ten způsob) a pokud vám stačí podložka, není potřeba platit za slunečník, který je stejně k ničemu jelikož nemá kloub :)

Okolí – περίχωρα

Pokud se vydáte z konce Plakias na jeho začátek pozadu, objevíte mimo kemp i strmou cestu u které je tabule Mirtios 400 m. To m tam bude zřejmě omylem – cesta je tak 1,5 až 2 km dlouhá. Někde uprostřed, po pravé straně narazíte na rozpojené 40 cm odpadní potrubí, kterého obsah vytéká volně do přírody. V stráni pod cestou je olivový háj. Teším se na další várku za studena lisovaného Pure Virgin Olive Oil made in Creta.

Internet

V Plakias jsou 2 místa, kde se připojíte k internetu. Jedno placené (Café Frame). Pokud máte vlastní počítač (notebook, laptop, PDA) cena za připojení k internetu je 2 Euro/hodina, WiFi v kavárně Notusna stolním PC (k dispozici jsou 4 počítače) 4 euro/hodina. Druhé je cca 200 metrů vzdálené café Notus, kde je WiFi internet zdarma. Možnost připojení v kavárně Notus není nijak speciálně inzerována – na poutači u schodů je pouze napsáno Wireless Internet. Že se jedná o bezplatnou službu pro hosty se dovíte až u placení. Kavárna ma slušné Frapé a milou obsluhu (pravidlo – tmavo a světlovlasá dívka). Jednou se stalo, že další den mi ta světlovlasá dívka řekla něco ve smyslu, že jsem zapoměl zaplatit – platil jsem u pultu někomu dalšímu, moje chyba, stačilo říct – dál to neřešila. Hned jak se usadíte přinesou vám sklenici vody a můžete si objednat. Pokaždé jsem k Frappé dostal sladký kousek nečeho, co vypadalo jako čokoládová roláda s něčím uvnitř :) Pokud pijete dochucené kafe, řekněte si o to. Nesladí se automaticky. Existují tři druhy kávy: sketo, něco mezi a gliko. G se v řečtině vyslovuje přišlápnutě (něco mezi g a h – né gh). Plechovka Instant Café Frapé 250 gr (Nestlé) stojí v obchodě stokorunu. V akci se občas prodává i se shakerem. Vetšina řeků pije eliniko (obdoba turka). Pokud chcete turka požádejte o eliniko. Frapé stojí 2,5 euro, eliniko 90 centů.

Půjčovna – Rent a Car Monza Plakias

Půjčovna aut a skůtru Monza v Plakias vyžaduje zvláštní kapitolu. Jak jsem psal, je to nejdražší půjčovna jakou jsem kdy viděl. Provozovatel nás nejspíš otipoval na solventní lidi, za auto chtěl 100Euro na den, za skůtr 20E na den :) – brutál no. Jako bonus k pronájmu nabídl pojištení se spoluůčastí 300 € (7000 kč). Teď když jsem hledal na účtence jméno, všiml jsem si ještě jedné věci. Na smlouvě je napsána o polovinu nižší cena než jakou jsme zaplatili :) Monza nemá ceny k nahlédnutí a nejsou uvedeny ani na letáku. Chcete si půjčit vozítko a je vás víc než jeden? Vřele vám nedoporučuji jezdit po přistání autobusem cestovky do Plakias, ale jeden rovnou zůstaňte ve městě Chania (třeba i přímo na letišti), kde můžete rovnou pořídit auto z půjčovny za 1/5 ceny a dorazit do Plakias již po vlastní ose zapůjčeným vozem.

Auto tam dostanete za 1/5 nebo 1/4 ceny než jakou vám mohou účtovat v Plakias, skůtr za polovinu až 1/3 v porovnání s Monza Rent a Car v Plakias! Vrátit ho můžete před odjezdem, odlétá se obvykle až odpoledne. Pokud se rozhodnete použít autobus a do levné půjčovny vyrazit dodatečně s přestupem v Retimno do Chanie jezdí i autobus.

Existuji autopůjčovny které vám doručí auto až k hotelu, i v případě, že bydlíte z ruky. Cena je ale o 10 až 15 euro na den vyšší (běžně 30 euro/den). Na delegáta nespoléhejte, dražší autopůjčovny delegátum platí všimné nebo provize. Delegát (nebo delgátka) vám pak „doporučí“ jak jinak drahou (dražší) autopůjčovnu. Pokuď peníze neřešíte, doporučuji zaplatit vše načem je cenovka a ještě delegáta vyfutrovat díškem. Vydělávají (pouze) kolem 1000 euro mesíčně a to v Řecku není moc.

Jídlo – φαγητό

Gyros na Krétě Jídel jsem napočítal v restauracích přibližně 15 druhů (variace ryb počítám za jedno jídlo). U Café Notus je jedna mini (6 x 4 místa) a jedna větší suvlakeria (taverna) viz. YouTube video. Ta menší dáva do pita gyros a pita suvlaki špekatejší maso. Ta větší maso chudší (není pravidlo), ale hned po konzumaci k nám přiběhl týpek a začal u našeho stolu rovnat prázdne židle (v Řecku to znamená „nashle“ aneb slušne vyhození). Víc jsem tam nešel. Gyros stojí 2 Euro, řecké pivo Mytos nebo klasika z Beneluxu Amstel 2,5 Euro. Musaka 5 až 7 euro. nejdražší jsou jídla z ryb – paradoxně nejlevnější komodita. Houf rybých tavern a restaurací je v části Plakias kolem přístavu. Najdete tam i obchůdek plný sladkostí – baklava, minimálmě sedm variací. Udiví ale miniaturní rozměr sladkostí proti tomu co je běžné. Souběžně s hlavní ulicí existuje další ulice (přechod třeba ulicí k poště), je v ní minimálně jedna tradičnější taverna – Manusos. Docela vtipná situace – po objednávce a konzumaci odněkud vyběhl týpek (asi šéf) a tomu co nosí jídlo říka: kam se podělo to jídlo. Nosič říka dal jsem to na šestku. Šéf říka: dvojka tu sedí již 40 minut, vem to jídlo a zanes ho kam patří. Nosič říka.. ale oni to snědli :) Šéf vypadal odhodlaně, čekal jsem výplach žaludku ale nestalo se nic. Jsou místa kde po jídle dostanete panáka rakije nebo úza, domáci produkce.

Otevírací doba

Většina podniků otevíra po deváte hodině ranní. Obsluha dobu než do podniku příjdou první hosté trávi práci nebo úklidem. Otevřeno je všude obvykle do doby než jsou hosté nebo zákazníci. Většina budov u cesty jsou taverny, ubytovací kapacita, půjčovny, restaurace a obchody (suvenír nebo všehochuť). To co se nejvíc podobá supermarketu, je před zatáčkou na samém začátku Plakias, vedle pekařství. Pečivo se vám po posledním zákroku české vlády zdát drahé nebude. Pšenično kukuriční chleba (vypadá jako veka) stojí cca 90 centů. Pošta je otevřena od 14:00 místního času.

Souhrn – Περίληψη

Plakias je špatná volba pro každého, kdo chce aktivní (aktivnější) dovolenou. Pokud si za cenu auta chcete půjčit skůtr, vězte, že na skůtru celou Krétu neprojedete. Na motocyklu (i s ochranným faktorem 30) během hoďky polední slunce odvede svou práci. Stoupání je obvykle značné, na slabší kubatůře může 40 km trvat klidně 2 hodiny. Testovat z jihu na sever enduro, nebo silnější motocykl, bez předešlých zkušeností bude myslím malá sebevražda. Možnost zaplatit 10, 20, 30 nebo 100 € na den za půjčení stejného modelu auta myslím nejlépe ilustruje jak můžete dopadnout v případě, že cenám nebudete věnovat pozornost. Pokud vám v noci nevadí hluk orkánu a cikády, je docela možné, že se i vyspíte.

Plakias je dobrá volba pro každého, kdo na dovolené pouze leží u moře, nevadí mu nízka (nižší) úroveň ubytování, miniaturní porce v restauraci, u kterých (pro jistotu ?) ke všemu často není uvedena gramáž. Pokud jste u pohledu na moře ve vytržení, stejně nepotřebujete nic dalšího. Soudě dle struktury služeb (levnější restaurace a 3 supermarkety – v jednom jsem zahlídl i kamery :) Plakias navštěvují převážně lidé s nižším rozpočtem, nejspíš naslepo, nebo po přečtení pochval od dalších lidí, co neumí realisticky zhodnotit úroveň. Někde na netu jsem četl o romantické procházce kolem Plakias. Nebyla tam ale zmínka o směru ani denní době. Jednou jsem doputoval do olivového sadu plného bodlavých keřů, podruhé do skal :) Potmě bych se zpátky myslím nedostal.

Dárky pro známé nebo kamarády v Řecku – δώρα

Nevím o žádné tradici dárku nebo pozorností. V Řecku jsem třeba nikdy neviděl muže s kytkou. Svého času jsem v řecké rodine (ve městě i vesnici) trávil vánoce i velikonoce. Nemám pocit, že dárek je to samé jako dárek v čechách nebo na slovensku. Patrný je význam setkání a pohoštění. V řecku se stoluje jinak, typická je vřava a hodně jídla. I proto stěží narazíte na „lepší“ restauraci kde vyšňoření hosté „v pozoru“ a tiše konzumují. Pohoštěním kamaráda to proto vyřešíte pouze v případě, že mluvíte dobře řecky. Když vás řek (jako cizince) pozve na jídlo nebo kafé lze to považovat za poctu. Nikdy jsem se nezbavil dojmu, že obdarování řeka je nejsnažší cesta jak jej přivést do rozpaků. Myslím, že to má logický důvod, v sezóně se každý řek přepne do „turistického módu“ to ale neznamená, že je vaše rodina. Jednoduše řečeno paušálně každého cizince bere starousedlík „sezónně“ aneb kamaráda v řecku „nepořídite“ snadno. Přátelské chování po dobu jednoho týdne osobně nepovažuji za přátelství ale servis. Řekové v zahraničí tvoří neprodyšně uzavřené komunity. Nemusím být psycholog abych chápal, že v nátuře fungují zcela odlišně.

Letecká doprava – Αεροπορικές μεταφορές

letadlo na krétu Dopravu na Krétu zajišťovala (tam i zpátky) slovenská letecká společnost Seagle Air, známa z aférky „český fanoušek“ kdy několik desítek lidí čekalo na letadlo 12 hodin. Naše zpoždění u odletu činilo něco kolem hoďky (u charteru norma). Létají na letadle Boeing 737-300 nezjištěného stáří (dle interiéru to bude několik let minimálně). Myslím, že vyšší člověk si v letadle o cestě s nohama u sebe může nechat zdát. Let trval 2 hodiny a 40 minut. Občerstvení ciabatka se sýrem a šunkou, kafe a studený nápoj. O společnosti ještě nejspíš uslyšíme – jako s eventuélním partnerem pro sezónu 2009 se Seagle Air jedná několik českých cestovek. Turbulence minimální, bylo dobré počasí a relativně dobrá viditelnost. Otočka s horizontálním náklonem 45° bude u přistání zážitkem pro každého, kdo neléta moc často. Klesání a přistání probíhá částečně nad mořem. Pokud hodláte fotografovat z letadla, ostřete mimo odlesk skla, je potřeba používat manuální mód s vyšší clonou.

Na letišti v Chania (zejména v případě, že nespokojená a jazykově špatně vybavená rekreantka něco řeší ještě u letadla) máte unikátní příležitost vidět vykládku zavazadel z letadla. Když preferujete rychlost, zajisté vás nepřekvapí, že to léta vzduchem a obsah vašeho 10 až 20 kg zavazadla prověří bočnice vozíku.

Kam za zážitkem – Festos (Φαιστός)

Přiblížně 70 km od Plakias. Pozůstatek Minojské kultury (4000 let) v Mesarské nížině (15 km od moře). Jezdí tam autobusová linka z Iraklia a fakultativní zájezdy. Stále stejné místo, ruina na které se nezměnilo vůbec nic. To nejpodstatnější najdete v iraklijskem muzeu. Vršek je vyasfaltovaný – v poledne na parkovišti vydržíte pouze pod stromem.

Archeologické muzeum Iraklio

Muzeum Iraklio Festos diskΑρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου. Muzeum je dobrá volba pro každého, kdo se dokonale orientuje v historii, lokalitách, insigniich a artefaktech. Chodit do muzea poslouchat učivo ze základní nebo střední školy je blbost. V muzeu najdete i nejcennejší vykopávky. Na Knossos nebo Festos se údajně jezdí kvůli atmosféře. V prvním případě vás kromě teploty zarazí „odborná“ rekonstrukce paláce, ve druhém případě, pokud nejste archeolog, nejspíš pouze teplota 50 °C. Pokud chcete opravdu něco vidět, muzeum je nejlepší volba. V iráklijském muzeu je k vidění i disk z Festu (phaistos disc), stejně jako každý významnější artefakt ze všech mínojských lokalit na krétě – o důvod méně jezdit na Knossos a Festos.

Mirés – Μοίρες

Cestou z Iraklia na jih (z Plakias odbočka u Vori) neminete miniměstečko Mirés. Dobré místo pro nákup harpun a všeho co vás napadne. Před Mirés (vypadá to jako jedna aglomerace) je Kappariana, kde najdete supermarket Marinopulos (reseler řetězce Carrefour) kde jsou normálni ceny a zboží všeho druhu. Supermarket občas bez varování zavře :) asi siesta. Parkoviště vedle supermarketu (srpen) obývají kočovní romové. Nakupují a prodávají nebo pracují jako námezní pracovní síla. Nikomu nevadí.

Jih Kréty – Matala (Μάταλα)

Pláž v matala Vzdáleno cca 90 km od Plakias. Toto miniaturní místo (kde končí cesta) si stále udržuje status blíže nespecifikované výjmečnosti. Pokud hledáte víc než pláž a jídlo nejezděte tam, nic dalšího tam není. Myslím, že to pochopila i valná část původní klientely. Supermarket je o polovinu levnější – pamatuji tam čokoládové mléko 0,5 l za 70 kč nebo bananový juice v krabici za 90 kč. Na pláži dnes potkáte běžně řeky, rusy a čechy prostě klasický úpadek. Matala má jedno velké placené a jedno menší neplacené parkoviště přímo u pláže (u skály je alespoň polovina dne stín u pláže nikoliv). Restaurace 5 ks, 10 obchůdku se suvenýry a 5 klasických drinkáčů. Fahrenheit bar v lajně nad pláží (jediné normální místo) v Matale již nefunguje. Hlavní pláž je obsazena proti staršímu datu na polovinu, na červené pláži za skálou jsem se podívat nebyl. V Matale je stejná autopůjčovna jako v Plakias – Monza. Specialitka – v Matale je i hodně komárů, jsou větší a poznáte je v noci na hotelu. Čelem k jihu z levé strany pláže uvidíte (nejlépe večer) skálu a na ní hodně světel. To je Agia Galiny, nejbližší místo kam vyrazit za větším nočním životem.

Samaria – Σαμαριάς

Samaria Soutěska a národní park. Dle informací nejdelší soutěska v Evropě (18 km). Možná mám špatnou mapu ale v rámci trasy jsem naměřil méně kilometrů než má trasa soutěskou Prielom Hornádu ve Slovenském ráji. Po odečtení sestupu (což není soutěska) jsem napočítal 12 km. Anglická Wikipedie uvádí celkovou délku 16 km. Platí se vstupné, pokud na místo pojedete v rámci fakultativního výletu cesta vás bude stát 25 až 50 € na osobu + 5 € za vstup. Autobus vás doveze na parkoviště Xiloskalo (1227 m.n.m). Za přepravu lodí (po výletu) z konečné v Agia Rumeli do Chora Sfakion (kde vás bude čekat autobus) zaplatíte dalších 8 euro. Pokud čekáte, že uvidíte kri-kri nebo nějaký endemit, zklamu vás. Za prvé terén je permanetně nerovný, pokud chcete pozorovat ptactvo (žádne jsem neviděl) musíte zastavit. Za další, jedná se o 4 hodinový sestup (rychlým krokem) vyprahlým korytem občasné řeky, kde nic není. Minimálně hodinu budete pochodovat na přímém poledním slunci. Na parkovišti v Chora Sfakion stálo cca 10 autobusů, ale v soutěsce rozhodně 400 lidí nebylo. Na loď se čekalo zhruba 2 hoďky a žádne mraky lidu se ani za tu dobu neobjevili. V Agia Rumeli nám provozní restaurace, ve které se (dle instrukcí organizátora výletu) fasoval lodní lístek, odmítl prodat nápoj a poslal nás vedle s tím, že to je restaurace (mandzaria). Na stolech kolem bylo plno sklenic a toto gesto jsem vyhodnotil jako zkrat muže s permanentím úpalem. Pokud vás pochod výhní pusté Samarie láka, pojede vás víc (2 +) a máte auto, nechte se na Xiloskalo dopravit a z Chora Sfakion odpravit kamarádem :) Další den si to můžete prohodit. Těch 2000 kč co vám zústane můžete investovat do výletu lodí na Santorini nebo zaplatit za půjčení auta. Autobus Chania – Omalos stojí 6 €. Estetická obří a modrá tabule (k vidění zde) o rozměru 3,5 x 2 m tam již naštěstí není. Video ze soutěsky na YouTube..

Retimno – Ρεθυμνο

Nebo i Rethymno. Třetí nejvýznamnější město na severo-severo západě Kréty, od Plakias vzdáleno přibližně 40 km. Pokud máte ubytování na jihu v Plakias, z Chanie pojedete právě přes Retimno (to je „to všude“ kam se z Plakias dostanete). Pokud se z Plakias povezete busem do Samarie, toto město taky neminete. Dle mého názoru ideální základna pro dovolenou. Běžně, v Retimnu i Chanijském Rent a Car Kydon, účtují za půjčeni auta stejně jako v Plakias za skůtr t.j 20 Euro/den (volné kilometry). Ještě levnější (?) je pronájem auta s platbou za kilometr (záleží co a jak daleko hodláte podniknat) = 11 euro / den. V tomto milém a klidném městě jsem narazil na první amazonky (barevně označené věci budou vysvětleny v tipech – další článek). Pozor u odbočky z magistrály – pokud chcete do starého Retimna použijte odbočku, u které tabule obsahuje slovo Fortezza, jinak ze směru Iraklio pojedete zpátky do starého centra hodinu mezi domky.

Santorini – Θήρα

Z Kréty (Iráklio) jezdí v sezóně (denně) loď na ostrov Santorini (Tíra). Pokud se hodláte provětrat, plavbu lodí na tento vulkanický ostrov doporučuji. Ostrov má pravděpodobně spojitost se zánikem nejvýzamnějších chrámů na řeckých ostrovech. Dostatek informací na toto téma v síti internet. Existuje možnost zakoupit fakultativní výlet, jako obvykle je ale 2 až 3 násobné dražší než vlastní režie.

Ceny – τιμές

Známky (Γραμματόσημα) na pohled stojí 70 euro centů, pohled (βλέμμα) 20 centů až 1,20 euro. Dobré pití sebou, nebo do lednice, je Lipton v plechovce 65 centů, 7UP, Coca Cola 55 centů. Dobrota (a důvod proč neplatit all inclusive) jsou bulharské speciality (třeba lilková pasta), řecké věci jako dolmades a homemade olivy s peckou hotoveny po staru (sůl a slunce). Služby (od autoservisu, elektrikáře, lékaře po holiče) jsou v Řecku tradične drahé. Hodně stojí i olivový olej – každý ma vlastní, je zřejmé, že se jedná o zboží pro turisty. Benzín stojí 1,23 až 1,4 euro. Za parkováni se nikde neplatí. Platí se ale všude v muzeu nebo u archeologické památky. Ovšem pouze tam kde je hodně lidí. Třeba u Megaronu na ostrove Chios se neplatí žádne vstupné.

Útrata – δαπάνες

Pokud si jeden člověk veme 5 až 10 000 kč (200 až 400 Euro) v hotovosti na 10 dní, bohatě to na útratu vystačí. Pro jistotu si vemte alespoň jednu mezinárodní platební kartu. Záleží, co vše hodláte podniknout. Za extrém bych v této lokalitě považoval 100 Euro na 10 dní pro jednu osobu.

Kdo, kde a jak – Invia a Kalamaki

Voucher obshuje logo WorldTravel, dovolená byla nalezena a domluvena prostř. sítě Internet u společnosti Invia. Lehce neohrabaně na mně zapůsobil fakt, že jsem vše musel tisknout abych to podepsal a pak vše znovu skenovat. Na stránky Invie se (u objednávky) dostanete i z několika dalších webů, které na první pohled s cestovní kanceláři Invia nijak nesouvisí. Domnívám se, že v našem případě Invia pouze zprostředkovala klienty řecké cestovce. Všechno další (včetně delegáta) bylo v režii Kalamaki. Po návratu jsem obdržel email s odkazem na dotazník, kde jsem popsal vše podstatné (plus foto ilustrace) a ohodnotil úroveň. Dle závažnosti obsahu jsem čekal alespoň nějakou reakci – čekám již druhý den. Nedočkal jsem se :) Ten formulář, resp to co zněj vypadne tam je nejspíš pouze jako SEO nástroj.. PS: Snad chování operátorů a cestovek změní nové zákony. Když jednou budou alespoň tak kvalitní jako třeba v Německu.. Ignorovanou reklamaci jsem provařil na ČOI (obchodní inspekci) odkud napsali.. ano skoro nic nebylo v pořádku, ale nemáme páky :) PS2: Pokud zatoužíte po středověku, doporučuji přečíst i diskuzi pod textem :)

Edit: Menší cestopis z cesty do Řecka autem v textu Slovensko Maďarsko Srbsko Bulharsko řecko a Kréta autem (rozcestník).

51 thoughts on “Dovolená Řecko 2008 – Plakias Kréta

  1. Prosimvas, nemohl by mi nekdo doporucit nejakou solidni a ne drahou pujcovnu aut v Plakiasu nebo v Rethymnu? Moc diky. Jitka

    Internet Explorer 7.0 Windows Vista
    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*