Je UPC Internet podvod?

UPC Na Internetu se společnost UPC poslední dobou skloňovala celkem 3x. Poprvé v souvislosti s navýšením rychlosti. Druhé bombastické ozámení přišlo v souvislosti se zrušením limitů přenesených dat (Fair User Policy). Poslední, tichá novinka, měla podobu zvýšení ceny připojení k internetu o slušných 70 kč.

Jsem zákazníkem společnosti UPC. Administruji další počítače, které jsou rovněž připojeny do sítě Internet prostřednictvím společnosti UPC. Jedná se o domácí i firemní počítače a pro většinu z nich jsem vybral i ISP pro připojení do sítě internet. Společnost UPC.

Je UPC opravdu kvalitní a nejlepší připojení které je dostupné v České Republice? Toto pozastavení by nejspíš nikdy nevzniklo. Přišel ale den D, kdy bylo nad rámec běžného provozu nutno po síti přesunout větší množství dat. Uploadoval jsem celkem 5GB dat. K dispozici jsem měl 2 UPC přípojky jednu o rychlosti 4 096/256 kbps, druhou 6 144/512 kbps. Pro část dat jsem vybral tu pomalejší. Začal upload a pak přišlo zděšení. Pokud čekáte, že garantovaná rychlost bez agregace byla nižší nebo nestabilní tak né. Upload fungoval stabilně po celou dobu. Ale.. Načtení stránky, pekelných 50 sekund..
Timeout prohlížeče UPC
Download aplkace z intrenetu (webový prohlížeč – Linux), Download aplkace z intrenetu (webový prohlížeč – Windows)
Linux download Firefox UPC Windows download Firefox UPC

Po celou dobu nebylo možné na síti Internet dělat nic dalšího.. a to doslovně. IRC začalo okamžitě lagovat, načítaní webových stránek se prodložilo z 2 na 50 vteřin. A teď to nejlepší.. Download soubežně s uploadem – rychlost GPRS. Nechutným způsobem se zvýšila odezva a celková možnost pracovat na Internetu se stala nereálnou. Úprava textu v BLOGu (načtení pro editaci a uložení) trvala 3 minuty. Načtení obshu adresáře pro download z FTP serveru trval víc jak minutu.

Pro jistotu jsem se šel podívat na domácí stránky společnosti UPC – rychlost je pořád stejná, nikde ani zmínka o tom, že lze používat linku pouze jedním směrem. Pak mě napadlo podívat se na stránky UPC v zahraničí. To co jsem našel a pročetl u zdlouhavého načítání stránek možná pobaví (zarazí) i vás. Společnost která se v Česku prezentuje jako největší a nejlepší nabízí českým zákazníkům nejhorší a nejdražší podmínky ze všech státu v Evropě které jsem našel. Nemá to být opačně? Zde je nabídka UPC Česká Republika – u připojení k internetu za skoro 600 korun mesíčně platíte stejný upload jaký je běžný v mobilní síti, u které používání kevšemu nefunguje download..
UPC Česká Republika

Nabídka UPC Nizozemí (kurz Eura orientačně 24 kč) – Nabídka je srovnatelná.
UPC Nizozemí

Nabídka UPC Maďarsko (kurz Forint orientačně 0,1 kč) – 2/1 Megabit za 400 kč :)
UPC Maďarsko

Nabídka UPC Polsko (kurz Zloty orientačně 7 kč) – 10/1 Megabit za 600 kč :)
UPC Polsko

Nabídka UPC Rumunsko (kurz Lei orientačně 7 kč) – 20 Megabit za 420
UPC Rumunsko

Nabídka UPC Slovensko (kurz Koruna orientačně 0,76 kč) – Zde malá poznámka. Stejně jako v česku byla i na Slovensku cenová politika UPC katastrofální. Bylo tomu tak ještě nedávno. Poslední check stránek slovenského UPC mě ale překvapil – 10/1 Megabit = 540 kč
UPC Slovensko

Názor na věc si udělejte vlastní. A to není vše – novinky najdete i v obchodních podmínkách, třeba změna tarifu (na nižší tarif) stojí nově 300 kč :)

38 thoughts on “Je UPC Internet podvod?

 1. Obrázek si dělám sám. Autor není administrátor, nýbrž laik/amatér. Při stahování vždy (kontrolní, atd) data i odcházejí. Při maximálním vytížení upstreamu tedy není prostor pro odesílání těchto odchozích dat spojených se stahováním (stránky, atd). Stačí si nainstalovat nějaký SW pro omezení uploadu (NetLimiter například), stáhnout ho krapet pod maximum a vše bude ok. UPC není určeno pro běh serverů a proto na upstream není kladen takový důraz a prakticky nikomu to nevadí. A komu to vadí, zařídí si to nějakou metosou (např. zmíněný NetLimiter). Mimochodem totéž se stane při používání SW jako je Emule, DC apodobně, kdy se plně vytíží upload. Takto to funguje roky a roky, takže opravdu žádný podvod, ani objev se nekoná.

  Firefox 2.0.0.16 Windows Vista
  Odpovědět
 2. No teda.. nezlobte se na me.. nejsem zastance upc, ale teda zde pisete blbost do oci bijici.. Takze. Pokud vytizite naplno upload, tak samozrejme dalsi prace s danynm pripojenim jde okamzite do kytek, nebot i download potrebuje pro sve potreby urcite pasmo uploadu (muzete to nazvat dejme tomu servisnimi daty).. toto neni chyba upc, ale vseobecna VLASTNOST sitoveho pripojeni. Priste si prosim neco prectete o principech TCP/IP protokolu, nez budete psat podobne bludy..

  Internet Explorer 7.0 Windows Vista
  Odpovědět
 3. Ahoj dvoutečný ****. Vzal jsem specifikaci TCP grepem, ale to o čem básniš tam není. Hodíš do komentu ještě odkaz na zdroj ze kterého cituješ? Pak to hoď ještě na web UPC. Pokud tam bude něco ve smyslu, že díky specifikaci té a té se prodává 4 megabit internet co jede 22 kbps můžeme diskutovat dál. Děkuji.

  Mozilla Compatible 5.0 Ubuntu
  Odpovědět
 4. Ceasar: Zdravím vás. Dobrý nebo špatný administrátor se posuzuje dle názorů? Jak to kevšemu souvisí s tím, že společnost UPC garantuje rychlost Download/Upload né Download/Upload za předpokladu, že Download bude vytížen pouze na 80%? Doporučuji navštívit web web UPC a číst. Pokud upload omezuje download jedná se o omezení které ISP v podmínkach pro uživatele nezveřejnil. Nákup další služby nebo software, aby uživatel mohl využívat to za co platí (údajně nejlepší internet) považuji za výkřik do tmy.

  Ja: Žádnou blbost nevidím, O principu protokolu TCP/IP jsem nikdy neslyšel. Co to je?

  Mozilla Compatible 5.0 Ubuntu
  Odpovědět
 5. Mluvím o tom, že: Odkaz na wiki ve smlouvě není, web UPC na žádnou specifikaci neodkazuje. To co na webu naopak je, je konkrétní rychlost – a ta neodpovídá realite. Vím dobře o čem mluvím. V každém případě díky za tvůj čas a napříště si nastuduj alespoň to očem píšeš Ty. Pokud je linka zatížena omezením i to musí být uvedeno konkrétně a čitelne. Pokud ISP nedokáže garantovat šířku pásma, musí to uvést – prostě prodávat pouze to co je schopen poskytnout. Když vidím 400/100 pak 20/30 není to co čekám a platím.

  Mozilla Compatible 5.0 Ubuntu
  Odpovědět
 6. LOL, proc si teda nezavolas na technickou podporu UPC, treba mas mrtvej modem. Jinak, vis, nastudovano davno mam, narozdil od nekoho. FYI na tenhleten uzasnej blogysek se obcas stavim zasmat se, kdyz hulan uz konci. Moc krasne umis editovat prispevky. Ehm: Pokud je linka zatížena omezením i to musí být uvedeno konkrétně a čitelne. To snad nemuzes myslet vazne, asi padnu pod stul!

  Firefox 3.0.1 Windows XP
  Odpovědět
 7. Ty ses hustej, pochop to uz jednou …. UPC TI NIC NEGARANTUJE. Ceny garantovanejch pripojeni zacinaj na cca 6.000,- Kc. To, ze jsi o protokolech tcp a ip neslysel nic ani z jednouciho pindolina v noci a mlze je z tveho prispevku vice nez jasne.

  Firefox 3.0.1 Windows XP
  Odpovědět
 8. Pokud se na blogísku zasměješ, splnil svůj účel viz about. Ano myslím to vážně, stejeně tak jako každý ISP co to uvádí, třeba jako agregaci. Editace je one-click záležitost – není to problém. Pokud komukoliv politika UPC vyhovujě a považuješ ji za dokonalou, myslím, že nic mimo odkazování na další místa (kde se stejně nepíše o tom co se v textu řeší) nevydiskutujeme.

  Anonymni: Zatížení bylo 90 až 99%, prubnul jsem změnit i časování, omezit upload, poštelovat QoS atd. Výsledek jest, že za to o čem se píše v textu nemůže žádna specifikace. Můj názor.

  Mozilla Compatible 5.0 Ubuntu
  Odpovědět
 9. LoL tak to je síla, to je to samé jako když si koupiš auto co „jede“ 150 km/h a když si pustíš klimatizaci tak to spadne na 90. Chello jde do háje.. Ty ceny – žasnu. Prej je na Slovensku draho :]

  Opera 9.51 GNU/Linux
  Odpovědět
 10. Pro tečku co nemá jméno: Omyl, garantovaná je rychlost i množství přenesených dat. V postu co na něj reaguješ není napsáno, že neviděl TCP/IP protokole – ale, že nikdy o principu TCP/IP neslyšel (narážka[?] na laické plky diskutéra JA co si nepamatuje ani název specifikace o které mluví).

  Opera 9.51 GNU/Linux
  Odpovědět
 11. U každého auta existuje konstrukční strop. Pokud UPC určí strop napr 22 kbps a 4000 kbps bude prodávat jako teoretickou rychlost (třeba s ohledem na specifikaci) pak bude tvůj příklad relevatní a ja nemám námitek.

  Mozilla Compatible 5.0 Ubuntu
  Odpovědět
 12. Lol, grepem … grepem asi tezko pochopis logiku veci, kdyz mas asymetrickou linku. Ale takova uvaha je na tebe zjevne moc.

  Firefox 3.0.1 Windows XP
  Odpovědět
 13. Ahoj, repete pokud to „negarantuje“ uvidím na webu UPC bude pravda na tvé straně. Pořád tam je ale něco zcela konkrétniho. Dle obchodního zákoniku 100 = 100 né 20. Hezký den.

  Mozilla Compatible 5.0 Ubuntu
  Odpovědět
 14. Ja jsem nepsal, že mi grep pomáha chápat logiku věci (záměrné podsouvání něčeho co jsem neřekl?) ale, že dokuď neuvedeš zdroj, to co tady vykládáš sosáš z prstu. Můžeš udělat 2 věci, postnout link co doloží tvé tvrzení, nebo se vrátit do diskuze o Ewe Farné.

  Mozilla Compatible 5.0 Ubuntu
  Odpovědět
 15. Nebrečím, zabrečel jsem až když jsem viděl nabídku UPC v ostatních státech. Ta česká je zjevně nejhorší. Pokud je PDF můj problém pak jsem zákazník UPC co má problém. Tisíce za připojení jsem platil, ale to už je nějakých 15 let, možná právě o to UPC jde :)

  Pro 32 Anonym: Smlovu nemám, UPC je zde ještě z doby co žádna smlova nebyla potřeba. To nemůžeš pamatovat :)

  Unknown Unknown O.S.
  Odpovědět
 16. Jak se to rika – blbej nebo navedenej? Asymetricka linka ma naprosto logicky problem pri zatizeni 100% toho smeru s mensi kapacitou (tj. upload v tomto pripade). Proc k tomu dochazi, co jsou to ACK pakety a jak funguje TCP/IP si doufam autor ve volne chvili precte v RFC.

  Firefox 3.0.1 Windows XP
  Odpovědět
 17. vazne nevim, co bys chtel vydiskutovatovavat. Pokud tu linku dementne zatizis, tak to proste bude tak. Pokud se s tim nejsi schopen smirit, nemas si kupovat asymetrickou linku.

  Firefox 3.0.1 Windows XP
  Odpovědět
 18. Koupil jsem linku kde je uvedena konkrétní rychlost (ne! jako maximální ale jako konečná) a ani zmínka o tom jak ji mám nebo nemám zatěžovat. začínáme se chápat?

  Mozilla Compatible 5.0 Ubuntu
  Odpovědět
 19. Akceptuji * u produktu s čitelným dovětkem hned u nabídky. PDF nepoužívám a i kdyby, nějaký text zakopaný na webu v pdf je pro mě to samé jako 6ti stránkova smlouva od Telefonica O2 psaná 2 mm písmem. Doporučují strávit nějaký čas v rozvinuté ekonomice, pak se snad budeme chápat lépe.

  Mozilla Compatible 5.0 Ubuntu
  Odpovědět
 20. Jmeno napsat umim, .. to je moje prezdivka na foru, ze kteryho sem se sem dostal. To, ze nepouzivas PDF je tvuj problem, to ze ti defakto UPC negarantuje prakticky nic, taky tvuj problem. Nevim, zbytecne brecis, ze ti vytizeni uploadu kripluje download. Kup si maly cisco, a naky garantovany DLS pripojeni treba 1024/1024, akorat ze za to nedas 400, ale 7500. Pak se ti to stavat nebude.

  Firefox 3.0.1 Windows XP
  Odpovědět
 21. No tak jenom abys vedel – pamatuju puvodni sit, postavenou jako „pokus“, pamatuju modemy Nemo, problemy s rozkmitanym prevodnikem na optice (nesly prenasek JPEG soubory – jakkoliv to zni divne, v hlavicce je hodne znaku E, ktery jsou ve dvojkovy soustave 10101….).

  Firefox 3.0.1 Windows XP
  Odpovědět
 22. UPC jsou banda grázlů a zlodějů. Doporučuji si přečíst stránku na facebooku : jak se UPC chová ke svým zákazníkům. Sám s nima vedu soud a dalších asi 1000 klientů. Tohle mi nepřipadá jako solidní společnost!!!

  Firefox 5.0 Windows 7
  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*