ČR, SK, HU, Srbsko, Bulharsko, Řecko a Kréta autem 2010 – Poplatky

Cestujeme Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Řecko autem Poplatky. Abstrakt: V sérii textů je v souhrnu popsána naše první dovolená (cesta) autem do Řecka, Trasa ČR (Praha), HU (Maďarsko), SRB (Srbsko), BG (Bulharsko), GR (Řecko) + plavba trajektem na Krétu + cesta autem zpátky. To vše v rozmezí 31. 7 až 11. 8 2010. První (tento) text je rozcestník ve kterém najdete odkazy na jednotlivé země, články, zážitky a fotografie. Jednotlivé bloky jsou řazeny: Trasa cesty ČR (Praha) – GR (Kréta), Zážitky z cesty autem, Zážitky z ulice, Ubytování, Mýto/Poplatky/Vstupenky, Vybavení, Fotografie z cesty, a pak sólo památky a Řecko – Atény – Kréta. Až na několik špatně pochopených situací a neefektivní plánování, vše dopadlo na výtečnou – tak čtěte a komentujte. Pokud článek pomůže nebo Vás inspiruje k návštěvě libovolné ze zmiňovaných destinací, napište to do komentáře pod text. Díky BLOGu za publikování..

Poplatky, mýto, dálniční známka a palivo – jedna cesta

V Maďarsku jsme jednou platili 1500 a napodruhé 2500 forintů. Asi chyba komunikace.. V každém případě pokud pouze projíždite stačí zaplatit nejlevnější poplatek.

Země Známka/Mýto (1) Počet km Palivo (2) Silnice (3) Trajekt
ČR 250 Kč/10 E 270 km 15 l 2/3
SK 5 E/125 Kč 90 km 5 l 1
H 1530/2550 HUF/100/230 Kč 350 km 17 l 1
SRB (4) 2000 DIN/500 Kč 540 km 27 l 2/3
BG (5) 5 E/125 Kč 260 km 12 l 3/4 (6)
GR (7) 6 E/150 Kč 630 km 25 l 2/3 75E (8)
Celkem Kč Celkem km Celkem/Kč
1100 Kč 2100 100l/3000 kč

1. cena je minimální cena kterou je potřeba zaplatit za použití silniční sítě nebo dálnice
2. výpočet počítá s průměrnou spotřebou 5l/100 km a cenou 30 Kč za 1l nafty
3. známka je pocitová věc úměrná komfortu a délce pobytu na silnici/dálnici
4. v Srbsku se platí mýto
5. v Bulharsku nám chlápek na LukOil benzínce tvrdil, že známku je potřeba i na obyčejné cestě
6. pokud je nějaká cesta špatná jedná se o část, né o silnice v Bulharsku jako celek. V Bulharsku existují i prvotřídní silnice . Špatná známka kvůly události u objíždky Sofie (na zpáteční cestě), která mohla zlikvidovat olejovou vanu tudiž celou naší cestu. Popsáno v článku zážitky.
7. v Řecku se sic používá občas značka dálnice ale jedná se o „národní cestu“ né dálnici (jako třeba Route 66 v USA). Mýto se platí pouze na pevnině. Celkem 2x jsme potkali mýtnou bránu kde byla cedule Free Pass. Na kréte se neplatí žádny poplatek.
8. Zvýhodněná, otevřená zpáteční jízdenka na trajekt, 2 osoby + auto 149E

Země Pumpa Palivo Cena/za l Hustota Občerstvení Dálniční známka
ČR 1 1 15 l
SK 3 1 15 l
H Shell V-Power Diesel 379,90 Ft -1 1 15 l
SRB (4) Eko 2000 DIN/500 Kč 112,90 RSD 1 1 15 l
BG (5) Shell V-Power Diesel 2,23L 2/3 1 15 l
GR (7) BP BP Diesel 1,22 – 1.45E 3 2/3 15 l

Mýto, poplatky za silnice – Dálniční známky a stvrzenky/nestvrzenky

Mimo řeckou Krétu se prakticky platí všude. Poplatek údajne o polovinu (rok 2010 v porovnání s rokem 2009) zlevnil v Srbsku.

Na obrázku je přehled kuponů, známek a stvrzenek.. V Srbsku jsem jednou stvrzenku neobdrzeli.. Karta s magnetickým proužkem, která se na některém ze vstupu na dálnici v Srbsku odebírá, se zase do systému vrací takže na obrázku ji nenajdete. V Řecku se na některých mýtnicích (zejména na severu) rozdávají reklamní letáky na restaurace :) Hustý.

 

 

 

 


Cena za dálniční známku není vyznačena a koupit ji můžete za různé ceny. Nejlevnější je na Slovensku, kde jsme ji i zakoupili. V Bulharsku se údajně (známkou) platí i za obyčejné cesty – dle tvrzení člověka na pumpě LukOil..

Vstupenky – Muzea, památky, archeologické lokality

V první řadě.. Archeologické muzeum v Irákliu je dlouhodobě rekontruováno (od roku tuším 2008). Ve spodní části jsou k vidění nejpodstatnější nálezy z Mínojských lokalit na Krétě. Na obrázku jsou vstupenky z: Archeologická loklita Delfy, Aténska Akropole, Mínojský palác Knósos a Archeologické Muzeum Iráklio (Heráklion). Na všechny místech lze s průkazem ISIC zdrama. V Delfách se kluk díval i na známku. Všude se ptají na město kde studujete.

Největší vedro bylo na Akropole.. Opticky nejvíc bylo k vidění v Delfach kde k vstupence dostanete i brožůrku včetně mapky s popiskem. Nejvíc kompletně to vypadá na Knósu – je původním objevitelem částečně rekontsruován. Dle jedné skupiny k užitku a lepší představě, dle druhé skupiny na škodu věci.

Pokuty, radar, alkohol, policie

ČR je bez komentáře, tady lze dostat pokutu i za neplatnou dálniční známku na parkovišti před domem.
Na Slovensku je brutální kontrola dálničních známek, arogantí policie, ktérá vás po kontrole, kdy je vše v pořádku, propouští jako by čekala poděkování, že vás nezatkne.
V Maďarku je naoko v činnosti policie viditelná jen na frekventovaných místech a roztržený pytel třeba v Budapešti.
V Srbsku se policie drží zpátky a spíše patroluje (sedí v autech).. Iluzórní obraz o přátelství policisty a občana tam ještě nikdo nefinancoval. Na vstupu do Srbska byl vylepen rozměrný protikorupční plakát.
V Bulharsku se v zapadlejších částech (subjektivně) dost měří, na to vás ale upozorní i 10 aut. V Bulharsku proběhla gigantická protikorupční akce. Policie tam spíše hlídkuje než hledá záminky pro pokutu. Na výjezdu z Bulharska jsem nanašli známku, bez potíží a pokuty.
V Řecku běží nová móda. Odtahy a pokuty za špatné parkování. A to pevné a značné :) Další věc jsou masivní automatické radary u cest. Vzhled jako u semaforu na železničním  přejezdu. Měří (pokud) ve směru jízdy zezadu, což je myslím méně zákeřné. Z pokut za rychlost si řecká policie neudělala hlavní pracovní činnost. Rychlost ani plnou čáru tam 80% lidí nedodržuje.

Na Krétě jsem viděl asi čtyřletého kapsaře u pokusu obrat kněze :) Vypadal jako typický kapsař v Římě a nebudil žádnej rozruch. Lidé se za tašky v Řecku zatím nedrží ale myslím, že tyhle hoši to brzo změní. Nevím kam zaradit tento zážitek.. Snad pokuta za nepozornost? :)

Restaurace, jídlo, pití, polotovary, suroviny..

Cestou jsme se ham ham logicky a pouze na pumpách, v Bulharsku v McDonald’s (stejné ceny jako v ČR, lehce jiná nabídka). V Srbsku je zajímavé pečivo. Informace o tradiční konzumaci jsou proto autentické pouze z Řecka a Kréty. Popořádku.. Jídlo (2x gyros, 2x frapé, 1x řecký salát) lze pořídit od 6 Euro do 20 Euro. Klasické jídlo (normální cena) začíná někde u 4 až 6E. Někde k jídlu dostanete i uzo nebo rakii (štamprle). Nápoje v plechovce (0,33 l) stojí běžně kolem 1E. Půlitr vody lze pořídit za 0,5E. Točená voda, prodávaná v půlitru s porušeným uzávěřem jsme již nepotkali. Ceny restaurací se neodvíjí od vzhledu či deklarované úrovně ale od místa. I když bude v jedné ulici 5 taveren rozdíl v cenách může být značný, bez ohledu na to jak vypadají. Vždy a všude je k dispozici jídelníček, minimálně řecko – anglický. U gyrosu se rozlišuje, skopové kuřecí, do ruky (pyta) a suvlaki (talíř) + přídavky. Me ola znamená se vším :) Frapé existuje čisté, sladké s mlékem nebo sladké s mlékem. Všechny stojí stejně.

Pokud chcete druhý nápoj číšnika se nedočkáte. V Řecku do vás nikdo po dopití netlačí další sklenici či láhev. Shock.. Všude v Řecku se automaticky a kevšemu dávají účtenky. Pokec na toto téma byl v pustině, v Mikani na Krétě. Nikdy, ani v náznaku se s účtenkou neváhá ani u prodeje sirek. Holt vláda zatlačila na šedou ekonomiku.

Ubytování, domátio, hotel, kemp

Cestou jsem si lehce (2 – 3 hoďky) schrupli kvůly koncentraci, v aute a mnohdy za jízdy. To nestálo nic a za nic :) Začnu odzadu a rovnou v Řecku. Cestou jsem se dívali na vše ohledně ubytování a popravdě kempů na Krétě moc není. Jeden byl úplně zrušený. Pokud se rozhodnete pro kemp a začnete počítat – 2 lidi a auto, tak jste s cenou skoro na ceně levného domátia (20E). Jediný použitelný a kompletně vybavený kemp, se stínem je na severu Kréty (Chania – není bezprostředně u moře) a jihu Kréty (Matala). Na jihu u Fankokastelo byl spatřen kemp kde nejspíš nemohl být dostatečný stín, což je v léte asi stěží použitelné.

Domátia.. záleži hodně kde. Cena za kterou lze pořídit je od 20 do 40E. Ty levnější asi budete v top sezóně hledat déle, ale existují. Naše orientace byla zaměřena spíše na potřebu, takže pokud bylo třeba, zaplatili jsme v podstatě bydlení co padlo do cesty. V Aténach jsme skoumali ceny v asi 3 hotelech.. Všude byla ale cena stejná 40 až 50E, noc pro dva, bez ohledu na velikost nebo polohu hotelu (v Řecku se neplatí za lůžko ale za pokoj). Na pokoji jsme zjistili, že nám udělali dobrou cenu (otázne je zda-li jsou ceny nadsazeny nebo jsou běžně účtovány ty z letáků asociace). V případě Atén byla na potvrzení asociace (leták má být přítomen na každém pokoj) cena 80E. V Chanii na Krétě, hotel nebo domátio oficiálně +/- 60E. Bydleli jsem v domátiu, ve staré čtvrti u přístavu za 40E noc. V šuplíku jsem našel původní potvrzení kde byla uvedena platná cena do roku 2007(?) o polovinu nižší :)

Vstupenky – Pláže, bary, akce

Za vstup na pláž se zatím nikde neplatí (léto 2010). Určitě se ale všude platí za lehátko a slunečník.. Projeli sme snad všechny známější pláže na Krétě.. Nejvíc se nám líbila pláž na jihozápadě a jihovýchodě Kréty jménem Vai a Elafonisi.

V podniku v Irákliu (Heraklion) nás zhruba po hoďce jako jediných požádala servírka o zaplacení :) útraty..

Vstup na festival agroturistky v Chanii se nic neplatilo. Byla k vidění tradiční produkce Kréty – olivový olej, med, horská voda, sladkosti a mnoho dalšího. Vedle místa kde se propagace konala tančilo a zpívalo několik generací. Nejspíš profesionální tělesa.. Hezký zážitek. Na akci bylo 99% řeků, stejně tak jak byla většina domorodců na pláži nebo v restauracích..

Rozcestník
Trasa
Mýto/Poplatky/vstupenky
Zážitky
Fotografie

4 thoughts on “ČR, SK, HU, Srbsko, Bulharsko, Řecko a Kréta autem 2010 – Poplatky

 1. Ahoj, nevím kdes byl na tom kurzu srbského dináru, v létě 2010 bylo 2000RSD cca 20 Euro (kurz cca 1/100) , což určitě není cca 300CZK

  Firefox 4.0.1 Windows 7
  Odpovědět
 2. Ahoj,
  na webu v podpisu jsem sepsal aktuální informace o mýtném a dálničních poplatcích v Řecku. Zpoplatněné dálnice jsem pro přehlednost zakreslil do mapy.

  Firefox 20.0 Windows Vista
  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*